Co Nowego

Przeczytaj najnowsze artykuły
mp

Kiedy najlepiej jechać do Machu Picchu?

Pora deszczowa minęła i perła inkaskiej cywilizacji jest już otwarta dla zwiedzających. Nie wszystkim udało się ją zobaczyć zwłaszcza, gdy wybrali się do Peru w złym czasie. Jeśli nie możemy liczyć na rzetelność organizatorów wyjazdów, zapoznajmy się z poniższymi informacjami na temat sezonów pogodowych w Peru.

Machu Picchu już otwarte. Ale czy agencje podróży wyciągnęły z tych wydarzeń wnioski? Na to pytanie odpowiedź prawdopodobnie dostaniemy dopiero podczas następnego sezonu deszczów, kiedy znów te słynne i tajemnicze ruiny miasta Inków znajdą się pod ulewnymi deszczami, drogi do nich zostaną zalane ogromnymi “huaycos” czyli błotnymi lawinami, a mosty kolejowe i drogowe – zerwane. A turyści być może znów usłyszą o “sile wyższej”, która spowodowała, że nie mogą tam dotrzeć.

Od 1 kwietnia, po czterdziestu kilku dniach, droga do Machu Picchu stoi otworem dla wszystkich zwiedzających. Jak podaje peruwiańskie ministerstwo turystyki, Peru straciło ponad 180 milionów dolarów wpływów z turystyki przez blokadę, jaką matka natura nałożyła na turystów spragnionych tej perły inkaskiej cywilizacji. Kto wie, może chciała dać temu specjalnemu miejscu trochę odpoczynku od zadeptywania przez tysiące turystów.

Zachodzi pytanie, dlaczego peruwiańskie ministerstwo turystyki a także wyspecjalizowane agencje – czyli operatorzy lokalni w Limie czy Cuzco, których używają agencje podróży z całego świata, nie poinformowały właśnie tych agentów o tym, że jest w Andach i Amazonii peruwiańskiej pora deszczowa, z którą łączyć się mogą poważne komplikacje związane z zobaczeniem Machu Picchu i innych miejsc w tym rejonie tego pięknego kraju? Być może taką informację jednak przekazano i została ona po prostu zignorowana prze te właśnie agencje czy organizatorów turystyki? Jak było, tego niestety nie wiemy?

Domyślać się mogę tylko, że chodzi właśnie o zyski, które przedkłada się nad rzetelność informacji i nad prawdę o tym, że jadący do Machu Picchu i Amazonii turyści właśnie w miesiącach od połowy grudnia do końca marca, mogą nie zobaczyć tego jednego z “7 Cudów Świata” do których zalicza się Machu Picchu.

No cóż, już przecież w aplikacjach, zaznacza się a raczej zabezpiecza się taki organizator/agencja, że nie ponosi winy za tak zwany “acts of God”. Zrozumiałe są trzęsienia ziemi, których nie jesteśmy w stanie jeszcze dokładnie przewidzieć, ALE o tym, że ulewne deszcze padają w Andach, tam gdzie jest Machu Picchu to wiemy od czasów jak się tylko rozpoczęła tam turystyka. Czy jest to więc uczciwe? Czy jest to zgodne z etyką organizatora (agenta) podróży, aby o tym wprost nie poinformować turysty, któremu oferuje się wyjazd właśnie w tym okresie? No cóż dla jednych Jest ważna etyka, dla innych liczą się tylko dolary.

Jednym z celów działalności Polonijnego Klubu Podróżnika jest przekazywanie swoim członkom i sympatykom, a także wszystkim turystom, rzetelnej informacji potrzebnych do podróżowania. Rozpoczniemy więc od podania informacji o podróżowaniu po Peru. Jak wynika z powyższego tekstu, aby turyści trafiali do Machu Picchu i innych miejsc w Peru w okresie poza porą deszczową, pozostaje tylko jedna możliwość – ich świadomy wybór terminu wyjazdu:

Rejony Peru

Całe Wybrzeże Pacyfiku – Sucho cały rok, z tym, ze od kwietnia do października nad środkowym wybrzeżem (Lima) wiszą chmury całkowicie lub częściowo blokując promienie słoneczne. Czasami spada tzw. garuja, drobny deszczyk. Przez pozostała część roku świeci słonce.

Andy – Najsilniej pora deszczowa daje się we znaki od początku stycznia do 21 marca. Od połowy listopada do końca grudnia często pada, ale już nie tak intensywnie. Podobnie – od 22 marca do końca kwietnia. Najlepszy/ najpewniejszy okres na zwiedzanie – od połowy maja do końca września.

Amazonia – Wschodnie zbocza Andów i zachodnia Amazonia to rejony, gdzie najtrudniej precyzyjnie określić klimat, ze względu na mikroklimaty w wysokich górach i głębokich dolinach. Generalnie, pora deszczowa zaczyna się w tym rejonie w końcu grudnia i trwa aż do początku kwietnia. Wtedy też nie poleca się zwiedzania peruwiańskich atrakcji w Andach (np. Machu Picchu). Najlepiej rozpocząć podróżowanie w końcu kwietnia.

Zjawisko El Niňo powinno występować regularnie, co 4 lata, ale tegoroczne nastąpiło dopiero po 7 latach. Warto interesować się jego przebiegiem, bowiem w czasie, gdy występuje, opady są bardziej intensywne i okres deszczów się wydłuża!

Powyższe informacje zebrano podczas licznych wycieczek i wypraw organizowanych przez Polonijny Klub Podróżnika; pochodzą one także z innych wiarygodnych źródeł.

Klub nigdy nie organizował i nie będzie organizował wyjazdów do Peru w porze deszczowej.

Siberia banner

Syberyjska Odyseja

Zapraszamy do obejrzenia broszurki – link

http://www.odkrywcy.com/wp-content/uploads/2018/03/Syberia-PKP.pdf

Peru 2018 Expedition

Ekspedycja do Kanionu Colca & do Źródeł Amazonki

Zapraszamy do obejrzenia broszurki – link

http://www.odkrywcy.com/wp-content/uploads/2018/03/Ekspedycja-do-Kanionu-Colca-PKP-.pdf

21 Bal Fotorelacja

Foto Relacja z 21 Balu Podróżnika

The Voice of Polonia – “hitem” 21 Balu Podróżnika

Ponad 250 gości uczestniczyło w 21 Balu Podróżnika, który odbył się w sobotę 3 lutego, a zorganizowany został dla upamiętnienia 22 rocznicy założenia Polonijnego Klubu Podróżnika. Gościem specjalnym Balu był redaktor Tomasz KAMMEL, który przyjechał do nas z Polski na skrzydłach PLL LOT. Ten bal był znacznie inny od poprzednich. A jego największą nowością, był zorganizowany po raz pierwszy konkurs „The Voice of Polonia”.  Celem konkursu było „wyłowienie” ze środowiska polonijnego wybitnych młodych piosenkarzy. Cel został osiągnięty! –

Czerwony dywan na powitanie gości …

????????????????????????????????????

Pierwsi gości balu pojawili się już przed 7:00pm i od razu byli zapraszani na czerwony dywan do wspólnego zdjęcia z red. Tomkiem Kammelem i organizatorami balu na tle tz „ścianki”. A na tej ściance oprócz dużego logo Polonijnego Klubu Podróżnika znalazły się również loga głównych sponsorów Balu – PLL LOT, P&SFCU i Classic Travel. Było również logo Polskiego Radia 910AM-NY, które było współorganizatorem konkursu The Voice of Polonia”.
Oprócz podróżników oraz agentów podróży i dziennikarzy, najliczniejszą grupę stanowili; właściciele biznesów -60, blisko 50 młodzieży (od 17 do 29 lat), 20 lekarzy i 20 adwokatów. Bal prowadzili – Małgosia Majcherczyk i Tomasz Kammel. Bal Podróżnika trwał 7 godzin i była to okazja do wspanialej zabawy w towarzystwie ciekawych ludzi, których łączy pasja poznawania świata. I bawili się znakomicie!  21Bal-RDz (124) (Custom) (Large)????????????????????????????????????

Konkurs The Voice of Polonia

Ta nowa inicjatywa została zrealizowana dzięki współpracy z Polskim Radiem 910AM-NY a sam konkurs wzbudził duże emocje. Do udziału w nim zgłosiło się siedmiu chętnych, którzy aby zostać zakwalifikowany przesłali swoje CV a także nagraną na YouTube piosenkę, którą zamierzali zaśpiewać. Do konkursu dostali się: Weronika Ciechowska, Anna Matlewska, Paweł Dym, Wiktoria Policht i Joanna Karausz.

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

????????????????????????????????????

Nad całym konkursem patronat objęła Polsko Słowiańska Federalna Unia Kredytowa fundują nagrody za pierwsze trzy miejsca. Natomiast firma żywnościowa BACIK ufundowała nagrodę publiczności.

Tomasz Kammel- specjalista z najwyższej półki 21Bal-RDz 213 (144) (Custom) (Large)

Do prowadzenia konkurs został zaproszony słynny dziennikarz i podróżnik, producent i scenarzysta oraz specjalista w prowadzeniu festiwali, widowisk i koncertów: Tomasz KAMMEL. Zapewne wielu z was widziało go, gdy prowadził jedną z tych imprez: Sylwestrowy Wieczór TVP2 w Zakopanym; The Voice of Poland, Festiwale w Opolu i Sopocie. Dwa razy w tygodniu możecie zobaczyć go w programie TVP2 „Pytanie na śniadanie”. Jest on autorem książki; „Jak występować publicznie… nie tylko w telewizji”. 

Jury wybrało a goście głosowali!

Po zakończeniu konkursu, który trwał blisko godzinę a w którym wystąpiła cała piątka uczestników – jurorzy udali się na naradę. W tym 21Bal-RDz 213 (153) (Custom) (Large)samym czasie wszyscy goście balu mogli głosować na specjalnych karteczkach, które były rozłożone na stołach. Mieli do wyboru tylko jedno nazwisko z pięciu. Zagłosowało 212 osób, z których 123 zostały oddane na Victorie Policht, która tym sposobem zdobyła Nagrodę Publiczności. Natomiast jury pod przewodnictwem Tomasza Kammela, po burzliwej debacie dokonało wyboru, gdyż poziom konkursu był wyrównany. Laureatem pierwszego konkursu The Voice of Polonia, została Anna MATLEWSKA za wykonanie własnego utworu „Please let me go”.

Drugie miejsce Victoria Policht za wykonanie utworu „At last” a trzecie Paweł Dym. Oprócz nagród pieniężnych i okolicznościowych dyplomów, laureatów oczekuje medialna sława w polonijnych i polskich mediach. Ra jeszcze gratulujemy.

Tort z 22 świeczkami

????????????????????????????????????

W tym roku tort był wyjątkowo duży gdyż mieściło się na nim 22 świeczek na 22 lecie działalności Klubu Podróżnika. Do ich zdmuchnięcia zaproszeni zostali; Pani konsul Monika Clark, sponsor Regina Kozieł, kierownik oddziału PSFCU w Wallington, sponsor Marek Kasiak PLL LOT, sponsor Małgosia Majcherczyk Classic Travel, sponsor Grazyna Torbus Choice Insurance oraz Prezes i wice prezes Klubu. 

Kryształowy glob za 20 bali 21Bal-RDz 213 (166) (Custom) (Large)

To była wielka a zarazem bardzo miła niespodzianka dla Jurka Majcherczyka, który otrzymał ten glob od uczestników tego balu w podziękowaniu i w uznaniu za zorganizowanie dwudziestu poprzednich bali. Warto wspomnieć, iż łącznie w tych poprzednich balach udział wzięło blisko sześć tysięcy gośći. Ogromna większość z nich uczestniczy w Balu Podróznika systematycznie od wielu, wielu lat. 

21Bal-RDz 213 (176) (Custom) (Large) 21Bal-RDz 445 (6) (Large) 21Bal-RDz833 (27) (Large) 21Bal-RDz833 (84) (Large)

22 Bal Podróżnika 2 luty 2019

Ogłaszamy już teraz datę naszego balu i prosimy inne organizacje o współpracę, czyli organizowanie własnych bali w innym terminie. W ten sposób będziemy działać razem, łącząc a nie dzieląc Polonie.

Zapraszamy wszystkich a szczególnie młodzież polonijną do aktywnego uczestniczenia w naszych akcjach. Wiecej informacji o dzialalnosci klubu znajdziecie na www.odkrywcy.com lub dzwoniac na 1-973-473-1249 i  email: info@odkrywcy.com

Polonijny Klub Podróżnika

Page 1 of 3112345102030...Last »